Altın Fiyatları İçin 3 Bomba Tahmin: Bu Seviyeler Geliyor!

Yatırımcılar kendilerini 2008 Büyük Mali Krizinden bu yana yaşanan en büyük küresel bankacılık krizinden korumak için güvenli liman varlıkları ararken, altın piyasası yine 2.000 dolar seviyelerinde sürekli bir itiş arıyor. Uzmanlara göre, altın fiyatları yılın geri kalanında iyi performans göstermeye devam ederken, tüm zamanların en yüksek seviyesi mevcut küresel bankacılık krizinin nasıl devam edeceğine bağlı.

Değerli metaller için oldukça iyi bir yıl olacak!

Blockchain teknolojisini kullanarak fiziksel altın alımlarına olanak sağlayan bir şirket olan Matador Gold Technologies’in CEO’su Deven Soni’ye göre bireysel yatırımcılar, yüksek enflasyon ve zayıf hisse senetleri gerçeği ortaya çıktığında altına yönelecek. Soni, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Dikkat eden çoğu kişi 2023’ün altın ve değerli metaller için oldukça iyi bir yıl olacağını düşünüyor. Bireysel yatırımcıların biraz gecikmesi var ve bence borsada hala çok fazla hüsnükuruntu var ve yastığın altında saklanıp sadece nakit tutmak için çok fazla şey var. Enflasyonun gerçek birikimlerinizi yiyip bitirdiğini fark etmeye başladığınızda, bireyselde altına doğru bir hareket olacağını düşünüyorum.

Altın fiyatları için tahmin: 2.400 dolar – 2.500 dolar arası

Soni, kripto ve altın topluluklarının farklı yönlerden itibari para birimleri ve merkez bankası politikalarıyla aynı sorunları yaşadığını gördüğünü söylüyor. Ayrıca Soni, altın yatırım topluluğunun Blockchain’de altını tamamen benimsemeden önce onları koruyan net bir düzenleme beklediğini kaydediyor. Bu arada Soni, merkez bankalarının altın alımlarının rekor kıran hızının, uzun vadeli ekonomik kaygılar tarafından yönlendirildiği için devam etmesini bekliyor. Para birimlerine ve geleneksel yatırımlara karşı çalışan tüm faktörler göz önüne alındığında, Soni’nin bu yıl için güçlü bir altın fiyatı hedefi var. Bu doğrultuda şu tahminlerini paylaşıyor:

Şahsen, 2023’te %20 ile 25’lik bir artış öngörüyorum. Bu yüzden buna 2.400 dolar, 2.500 dolar diyelim, oralarda bir yerde.

Bu, fiyatların gerçekten patladığı dönemin başlangıcı olacak!

Commodity Discovery Fund’ın baş yatırım yetkilisi ve kurucusu Willem Middelkoop, altının bu yıl tüm zamanların yeni seviyelerine çıkmasının an meselesi olduğunu söylüyor. Ancak, daha büyük resimde şu anda fiyatlar ne olursa olsun, üç yıl içinde çok daha yüksek olacaklarını da sözlerine ekliyor. Bu bağlamda Middelkoop, şu açıklamayı yapıyor:

Bundan üç yıl sonra, bu altın fiyatlarına bir pazarlık olarak bakacağız. Bunu fiyatların gerçekten patladığı dönemin başlangıcı olarak göreceğiz. Küresel para sisteminde pivota çok yakınız.

Altın fiyatları için en önemli itici güç

Middelkoop’un yorumları, altın fiyatlarının bir gecede 12 ayın en yüksek seviyesi olan 2.014,90 dolara yükselmesiyle geldi. Fiyatlar zirvelerini geri çekmiş, 2.000 dolar seviyesinin çarpıcı mesafesi içinde kalmaya devam ediyor. Middelkoop, altının en önemli itici gücünün küreselleşmedeki artan değişim olduğunu söylüyor. ABD dolarının bir rezerv para birimi olarak rolünün zayıflamaya başlamasıyla dünyanın hızla çok kutuplu bir sisteme doğru ilerlediğini kaydediyor. Bu konuda şu görüşleri dile getiriyor:

Bireysel yatırımcılar bunu anlamıyor, genel olarak medya bunu anlamıyor, ancak en üst düzeyde merkez bankaları neler olduğunu anlıyor. Altın alarak kendilerini hedge ediyorlar. Merkez bankacıları altına doğru kaçmaya başladığında, bu, finansal sistemin kalbinde büyük bir güvensizlik olduğunun çok güçlü bir işaretidir.

Bu olduğunda herkes piyasaya atlayacak!

Küreselleşmeden uzaklaşma, altının uzun vadeli rallisinin arkasındaki yeni itici güç olsa da Middelkoop, patlamayı ateşleyen kıvılcımın Federal Reserve’in para politikasında bir pivot olmasını bekliyor. Middlekoop, altının 2.000 dolara ilk çıkışının 2019’da Federal Reserve’in hızla faiz oranlarını düşürerek 2015 sıkılaştırma döngüsünü sona erdirmesiyle başladığını kaydediyor. Mali piyasalardaki çalkantı merkez bankasını agresif sıkılaştırmaya son vermeye zorlayacağı için benzer bir senaryonun gerçekleşeceğini öngörüyor. Bu konuda şu açıklamayı yapıyor:

2.000 dolar seviyesi kırıldığında sıra yarışlara gidiyor. 2.000 dolar yeni destek haline geldiğinde, tüm koruma fonları, tüm spekülatörler piyasaya atlayacak.

Bu ortamda altın fiyatları o kadar iyi performans göstermeyebilir

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın piyasası, ons başına 2.000 dolar gibi çarpıcı bir mesafede sağlam destek bulmaya devam ediyor. Invesco’nun baş küresel piyasa stratejisti Kristina Hooper, altının bu yıl için yükselişe geçmesine rağmen, mevcut fiyat hareketinin politika yapıcıların finansal piyasalarda ve küresel bankacılık sisteminde durumu kontrol altına alıp alamayacağına ve güven aşılayıp aşılamayacağına bağlı olacağını söylüyor.

Hooper, mevcut önlemlerin güven aşılamak için yeterli olup olmadığını belirlemenin biraz zaman alacağını düşünüyor. Bu nedenle, “Politika yapıcıların emrinde birçok araç var, bu yüzden bu kriz önlenebilir. Bunun gibi bir durum, bizi daha riskli bir ortam görebileceğimiz bir senaryoya hazırlayacaktır. Bu ortamda altın fiyatları o kadar iyi performans göstermeyebilir. Ancak, politika yapıcılar hızlı hareket etmezse, bu muhtemelen daha da kötüleşecek,” açıklamasını yapıyor.

Bunların, altın fiyatları için bir arka rüzgar sağlaması gerekiyor

Altın henüz 2.000 doların üzerinde kalıcı bir kırılma görmese de Hooper, bankacılık krizinin yanı sıra fiyatları yılın geri kalanında iyi bir şekilde desteklemeye devam edecek başka faktörlerin de olduğunu söylüyor. Fed’in para politikası toplantısının ardından Çarşamba günü agresif sıkılaştırma döngüsüne muhtemelen son vereceğini kaydediyor. Enflasyon yüksek kalmaya devam etse de Hooper, Fed’in tüketici fiyatları yerine finansal istikrara öncelik vermesini bekliyor.

Hooper, para politikasındaki bu değişikliğin ABD dolarını zayıflatması ve altın fiyatları için bir arka rüzgar sağlaması gerektiğini de sözlerine ekliyor. Bu arada, bankacılık krizi çözülse bile, Kongre henüz borç tavanını yükseltmediği için piyasaların potansiyel bir ABD hükümetinin temerrüdüne odaklanmaya başlayabileceğini kaydediyor. Bu bağlamda, “Sadece güncel meseleler değil, aynı zamanda yatırımcıları altın gibi güvenli liman varlık sınıfına yönlendirebilecek borç tavanı tartışmamız da var. Bu stresli ortamda altının iyi performans göstermesi için koşullar uygun,” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir