İsmail Saymaz, Halk TV’ye verilen cezayı değerlendirdi: Bunun ucu Erdoğan’a gelir

RTÜK, Selahattin Demirtaş’ın öykü kitabı Dad’ın tanıtıldığı Halk TV’ye suçluyu övmekten yüzde 5 para 5 kez de program durdurma cezası verdiğini açıkladı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), HALK TV’de Serhan Asker’in programında HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Dad kitabının gösterilmesinin ardından kanala ceza verdi.

Halk TV canlı yayınında RTÜK’ün verdiği cezayı değerlendiren Halktv.com.tr yazarı İsmail Saymaz, verilen cezanın skandal, temelsiz ve hukuksuz olduğunu vurguladı.

Demirtaş hakkında kesinleşmiş olan suçun propaganda suçu olduğunu vurgulayan Saymaz “Bunlar tarihin bir başka evresinde suç olarak görülmeyebilirler. Canım bu suç mudur diyebilirler. Sadece ifade hürriyeti kapsamından verilmiş bir cezayı dayanak gösteremezsiniz” diye konuştu. Saymaz cezanın sebebinin Demirtaş’ın tahliyesinin önüne geçmek amacı taşıdığını da söyledi.

Erdoğan’ın şiir okuduğu için cezaevinde yattığını hatırlatan İsmail Saymaz, “Bunun ucu Recep Tayyip Erdoğan’a gelir. Şiir okudu diye ceza aldı. Okuduğu bu şiir, halkı kin ve düşmanlığa tahrik sayılıyordu, cezaevine girdi kendisi… Dünün içerdeki adamı bugünün içerdeki adamının yazılmış öykü kitabını televizyonda gösterdi diye Halk TV’ye acımasızca program durdurma cezası veriyor. Bir partinin genel başkanı Hizbullah terörist midir sorusunu geçiştirdi cevap bile vermedi. Günlerdir Hizbullah propagandası yapılıyor TV’lerde. Buna kayıtsız kalan RTÜK, Selahattin Demirtaş’ın kitabı göründü diye Halk Tv’ye ceza veriyor.

Bu Selahattin Demirtaş’tan bahsetme cezası. Demirtaş açıkça teröre karşı mesafe aldı. Açıkça teröre karşı olduğunu beyan etti. Bu yüzden PKK tarafından suçlandı Demirtaş.

Şimdi Demirtaş, Kemal Kılıçdaroğlu’na destek veriyor diye bütün bu cezalar. Demirtaş tweetlerinden birinde siz bu işlere karışmayın dese, bu kitap şu anda TRT’de gösteriliyordu. Bu kitap için Beştepe’nin önünde imza kuyruğu vardı şimdi. Kendisi de dışarıdaydı, çocuklarının yanındaydı” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir