İstediğinizin peşinde koşmadıkça maalesef kimsenin umurunda değilsiniz!

BAŞARININ SIRRI: TUTKU VE İNAT

  • Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla beraber gençlerin meslek seçimlerini yapacakları, geleceklerini belirleyecekleri tercih dönemi de başladı. Peki, herkes ne okuyacağının kararını verdi mi? Yoksa puanınız sizi nereye götürüyorsa oraya mı gideceksiniz?
  • ABD’de aldığı üniversite eğitiminin dışında sıra dışı bir alanda kariyer basamaklarını tırmanan girişimci Esat Uğurlu, tercih yapacak gençlere seslendi: Sakin olun, her şey yolunu buluyor! Önemli olan kendinizi tanımanız. Seçtiğiniz alana tutkunuzu katar ve inat ederseniz mutlaka başarırsınız!

Esat Uğurlu, ABD’de ekonomi, politika ve uluslararası ticaret okuduktan sonra aldığı eğitimle ilgisi bulunmayan, o yıllarda çoğu kimsenin adını bile duymadığı e-öğrenme alanında başarıyı yakalayan bir girişimci. Şimdi üniversite tercihi yapacak olan gençlere çağrıda bulunuyor: Bugün popüler diye ya da sırf puanınız yetiyor diye seçtiğiniz mesleğin mezun olduğunuzda sizi mutlu edip etmeyeceğini bilemeyebilirsiniz. Ama kendinizi tanırsanız, seçtiğiniz alana tutkunuzu katar ve önünüze gelecek fırsatlara hazır olursanız başarı kaçınılmaz!

Doç. Dr. Görkem İldaş’ın hazırlayıp sunduğu Yolun Başındayken programına konuk olan Globed ve Okuvaryum kurucusu, e-öğrenme girişimcisi Esat Uğurlu, meslek seçimini yapacak olan gençlere ışık tutacak kendi kariyer gelişimini anlattı. Uğurlu’nun stresli bir dönemden geçen gençlere ilk önerisi “Sakin olun, her şey yolunu buluyor!”:

“Ben de açıkçası birçok öğrenci gibi liseden mezun olurken hangi bölümü okuyacağımı tam bilmiyordum. 2002 yılında liseden mezun oldum. Ondan sonra ne okuyabilirim diye epey bir düşündük. Babam ve ablam doktor, annem eczacı… Yakın çevredeki insanların çoğu medikal sektörden gelen insanlar. Ben bunların hepsinin nasıl zor bir hayat yaşadığını gördüm. Gerçi şu anda yaptığım işte daha kolay bir hayat yaşıyorum diyemem ama tercihimin sağlık sektörü olmadığını biliyordum.”

POLİTİKA, EKONOMİ VE İŞLETME OKUDU

Tarsus Amerikan Koleji’nden sonra yurt dışında okumayı seçen Esat Uğurlu Brandeis Üniversitesi’nde başarı bursu ile politika ve ekonomi alanında çift ana dal, uluslararası ticaret yan dal yaptı. Aldığı eğitim şu anda yaptığı işle çok alakalı olmasa bile öğrendiği her dersin teorilerini her gün kullanıyor:

“Tıp, hukuk, mühendislik gibi alanlardan mezun olduğunuz zaman o okuduğunuz şeyi aslında yapmak zorundasınız. Ben onun içerisine düşmek isteyen bir genç değildim. Liseden mezun olurken, o yüzden daha geniş seçeneklerim olsun istedim. Hayat bakalım nereye götürecek tarzı bir yaklaşım oldu, iyi ki de öyle oldu. Önce ekonomiyle başladım, sonra bazı dersleri çok sıkıcı bulduğum için dedim ki, sen Birleşmiş Milletler’de çalışmak istiyorsun Esat, o zaman git politika da oku. Sonra bazı reklam dersleri çok hoşuma gitti. O yüzden de onun bir sonraki adımı olan işletmeyi okudum. Şu an Globed ve Okvaryum isimli iki firmamız var. Benim gibi farklı alanlardan gelen arkadaşlarımızın sayısı hayli fazla ekibimizde.”

HAYALİNE KAVUŞTU AMA SIKILDI

Amerika’da iki ana dal, bir yan dal yapmasına karşın yedi ay işsiz kaldı Esat Uğurlu. Kendi alanında iş bulamayınca yeni olan başka sektörlere bakmaya başladı. Öğrenciliği boyunca sıkça yaptığı iş yeri ziyaretleri, ücretsiz stajlar sırasında tanıştığı bir kişi bugünkü Metaverse’in başlangıcı diye işaret edilen Secondlife.com’dan söz etti. Bir süre sonra da hayali olan Birleşmiş Milletler’e bağlı UNESCO’nun Tayland ofisinde eğitimle alakalı bir iş buldu. Ama hayatın gerçekleri hayallerindeki gibi değildi:

“Devlet dairesi gibi bir yerdi UNESCO, açıkçası hayallerim yıkılmıştı. Bir gün çok sıkıldım ofiste. Dedim ki UNESCO’daki arkadaşlarıma bir sunum yapayım, Second Life anlatayım. Şimdi metaverse diyoruz ya bu sanal dünyadan nasıl faydalanabilirler diye bir sunum yaptım. Onu orada izleyen bir direktör benim eski patronumun eski ortağı çıktı. Mr. Lee o coğrafya içerisinde e-öğrenme deyince akla gelen ilk isim.”

BİR SUNUMLA HAYATI DEĞİŞTİ

Üstüne çok da vazife olmayan sunumu yaptıktan sonra kariyer hayatının akışı değişecekti Esat Uğurlu’nun:

“Hayatta gelişebilmek için size bir iş verildiği zaman onu zaten en güzel şekilde yapmanız gerekiyor. Ama yanındaki diğer işleri de titizlikle yaptığınız zaman çok güzel yerlere geliyorsunuz. Sadece kendi güzel yerlere gelmesi, gelişmesi de değil aslında o ekosisteme yaptığı katkı da önemli, bulunduğunuz yeri de dönüştürüyorsunuz, bir anlam katıyorsunuz.”

TUTKU VE İNATLA BAŞARDI

Ve başarıya giden en önemli noktanın tutkulu olmaktan geçtiğini söylüyor Uğurlu:

“Tutku zorluktan gelen bir kelime. Mesela ben motosiklet tutkunuyum. Pozitif bir şeymiş gibi düşünüyorsunuz ama motosiklet tutkunuyum demek kar yağdığında da sabah beşte antrenmana gidiyorum demek. Üzerime 100 kiloluk motosiklet düştüğünde de ah canım acıdı bir daha binmeyeceğim demiyorum demek. Tutku böyle bir şey! İşinize de tutkuyla bağlı olduğunuz zaman, her zaman her şey çok güzel değil. Birçok zaman çok büyük zorluklar çekiyorsunuz ama tutkuyla bağlı olmak herhangi bir şeye o kötü günlerde de çok bağlısınız, iyi günlerde de çok bağlısınız demek. O yüzden bunun başarılı olmak isteyen bir insanın içerisinde olması ve ailesi tarafından ona çok küçük yaşlarda aşılanması gerekiyor. Bir de bitmeyen bir inat olması gerekiyor insanda. Çünkü zorluklar devamlı karşınıza çıkıyor.”

GİRİŞİMCİ ZORLUKTAN YILMAZ

2012 yılında Türkiye’ye geldikten sonra ilk girişimi Globed’i kurdu. Oldukça zorlu günler geçirdi, bütün birikimini harcadı. Birçok okulda e-öğrenmenin daha e’sinin okunmadığı yıllar… İnterneti olmayan okullara gidip e-öğrenmeden bahsediyorlardı. Ama girişimci olmak zorluklarla mücadele etmek, hiç yılmamak demekti:

“Bir söz vardır, girişimcinin hayatı, uçaktan atlarsınız ama düşerken paraşütü bir araya getirmeniz, paraşütü icat etmeniz gerekir. Ondan sonra bir şekilde açarsınız. Daha rahat, daha sakin bir döneme girersiniz ama ondan sonra bir fırtına çıkar tekrar yepyeni bir paraşütle atlamanız gerekir.”

KİMSENİN UMRUNDA DEĞİLSİNİZ!

Çabalarının karşılığını aldı Esat Uğurlu. Çevrim içi kaynakları, eğitim kurumlarının kullanımına sunma amacı ile kurduğu Globed bugün dört ülkede bir milyondan fazla aktif kullanıcıya hizmet veriyor. Alanında uzman eğitimciler, yazarlar, çizerler, seslendirme sanatçıları ve yazılım mühendisleri tarafından oluşturulmuş yüzlerce dijital özgün hikayenin bulunduğu bir eğitim platformu olan Okuvaryum ise 4-10 yaş aralığındaki minik okuyucular ile buluşmaya devam ediyor. Bugün çok farklı bir alanda başarılı bir girişimci olarak tercih yapacak olan gençlere şu tavsiyede bulunuyor:

“Popülariteye göre seçim yapmayın. Bugün popüler olan mesleğin siz mezun olduğunuz zaman hala popüler olup olmayacağını bilemezsiniz. Aldığınız puana göre de, benim puanım yüksek, o zaman ben buna gireyim gibi bir seçim de olmaz. Bu sizin bütün hayatınızı etkileyecek bir şey. Kendini tanıması, farklı farklı kişilerle görüşmesi, aile dostlarından başarılı bulduğu, güvendiği abileri ablalarını ziyaret etmesi, onlardan fikirler alması… Bunlar çok önemli. Ne yazık ki ülkemizde çok çekingen bir genç toplumu olduğunu düşünüyorum. Siz istediğinizin peşinde koşmadıkça maalesef kimsenin umurunda değilsiniz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x