Morgan Stanley, “sert iniş” ihtimalinin arttığını düşünüyor

Morgan Stanley ekonomistleri, inatçı enflasyonist baskılar ve güçlü iş gücü piyasasıyla mücadele etmeye devam eden Fed’in, önümüzdeki Çarşamba günü gösterge faizini 25 baz puan artırmaya karar vereceğine inanıyor.

Bir notta müşterilere, “Fed’in bu değişken ortamda piyasaları şaşırtmak için çok az teşviki var ve koşulların gerektirmesi halinde oranları ve bilanço yollarını ayarlamaya hazır olacağını düşünüyoruz.” dediler.

Ayrıca “fonlama maliyetlerinde anlamlı bir artış olacağını ve bunun da daha sıkı kredi standartlarına, daha yavaş kredi büyümesine ve daha geniş kredi spread’lerine yol açacağını” düşünen Broker’s Banks analistlerinin yorumlarını da vurguladılar.

Morgan Stanley (NYSE:MS)’in analizi, C&I kredileri için kredi standartlarında kalıcı +10 puanlık bir sıkılaştırmanın, önümüzdeki iki yıl içinde işsizlik oranında 35 baz puanlık bir artışa yol açtığını gösteriyor.

Yatırımcıları, durumun kanıtı için haftalık ilk işsizlik başvurularını izlemeye çağıran uzmanlar, aynı zamanda daha sıkı kredi koşullarının, makro verilerde ortaya çıkmasının zaman alacağı konusunda da uyarıyor.

Yazar: Senad Karaahmetovic

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir