Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’e ibretlik hapis talebi!

Thodex‘in kurucusu Faruk Fatih Özer’in yargılandığı dolandırıcılık davasında savcılık, sanığın 12 bin 142 yıldan 40 bin 462 yıla kadar hapsini istedi.
Kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, 20 Nisan’da Arnavutluk’tan Türkiye’ye getirilerek tutuklanmıştı. Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesinde Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu 7’si tutuklu 21 sanığın yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya Özer ve 5 sanık tutuklu bulundukları cezaevinden getirilirken, bazı müştekiler avukatları ile birlikte salonda hazır bulundu.

Cumhuriyet Savcısı mütalaasında, Thodex platformuna ait veri tabanında söz konusu hesaplara gerçekte var olmayan ve kripto para cüzdanlarına aktarılmayan varlık bakiyesi tanımlamasının yapıldığı, yönetici yetkisiyle varlık oluşturma ve varlık silme işlemlerinin sanıklar Faruk Fatih Özer, Rana Azap, Serap Özer ve Ergün Acar tarafından yapıldığının ifade edildi. 2018 yılında varlık yatırma ve silme işlemlerine başlandığı, yoğunlaştığı diğer dönemin ise 2020 Haziran ve 2021 Nisan dönemi olduğu aktarıldı.

Mütalaada, Faruk Fatih Özer’in şirketin kurucusu ve en üst yönetici olduğu, sanık Güven Özer’in Faruk Fatih Özer’in ağabeyi olduğu, şirket veri tabanınının 15 numaralı yöneticisi olduğu, sanık Serap Özer’in ise Faruk Fatih Özer’in kardeşi ve şirket veri tabanının 14 numaralı yöneticisi olduğu kaydedildi. Sanıkların, müşterileri dolandırmak kastıyla hareket ettiklerinin ifade edildiği, Thodex’in suç örgütü olduğunun açıkça anlaşıldığı ve 2 bin 27 mağdurun toplam zararının 257 milyon 862 bin 432 TL olduğu belirtildi.

Mütalaada, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme”, “Bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak Kullanılması suretiyle dolandırıcılık, tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” ve “Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından toplamda 12 bin 142 yıldan 40 bin 462 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasını, Özer’in 5 mağdur yönünden ise beraatı istendi. Diğer sanıklar hakkında değişen oranlarda cezalar istendi
Mahkeme heyeti, duruşmaya ara verdi.

İddianameden;

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kullanıcıların Thodex adlı kripto para borsasındaki hesaplarına erişemediği ve şirket sahibinin yurt dışına kaçtığı yönündeki ihbar üzerine 22 Nisan 2021’de resen soruşturma başlatılmıştı. Hazırlanan iddianamede 2 bin 27 müşteki yer alıyor.Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu 6’sı tutuklu 21 sanık hakkında “suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme”, “bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” ve “tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılık ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından 12 bin 164’er yıldan 40 bin 562’şer yıla kadar hapis cezası isteniyor.

THODEX DAVASI NEDİR?

Geçen yıl pek çok kullanıcının mağdur olmasına sebep olan Thodex vurgununa yönelik soruşturma, nisan ayında başlatılmıştı. Elde edilen bilgilere göre o zamandan bu yana devam eden soruşturma kapsamında, kripto para borsasını para trafiği, sistemin işleyişi ve vurguna giden süreç hakkında bilgilere başvuruldu. Başsavcılık’tan yapılan açıklamaya göre ilgili kurumlardan rapor istenerek bilgi alınırken, iddianame, 21 şüpheli hakkında hazırlandı.

Örgüt kurucusu ve yöneticisi olmakla suçlanan Thodex kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in üç farklı suç için 40 bin 562 yıla kadar hapsi istendi. Borsanın kurucusu, örgüt kurma ve yönetme, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama ve nitelikli dolandırıcılık ile suçlanıyor. Savcılık, kripto borsasına yönelik soruşturmasında bir örgüt şeması da çıkardı. Örgütün lideri olmakla itham edilen Faruk Fatih Özer’in yanı sıra 7 şüpheli örgüt yöneticisi olmakla ve 13 şüpheli örgüt üyesi olmakla suçlandı.

Verilere göre borsanın yaptığı vurgunun miktarı 356 milyon TL
Thodex’in veri tabanını inceleyen Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK)’ın her işlem üzerinde yaptıkları titiz araştırma sonucunda vurgunun miktarının 356 milyon TL olduğu belirlendi. Bunların yanı sıra Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, dünya üzerinde kripto varlıklar kullanılarak işlenen en büyük suç Türkiye’de gerçekleştirilen Thodex dolandırıcılığı oldu. Thodex vurgununda 400 bine yakın insanın 2 milyar dolardan fazla parası dolandırılmıştı.

SUÇLU OLMADIĞINI İDDİA ETMİŞTİ

Faruk Fatih Özer savunmasına, “Medyada ve iddianamede yer alan iddialar asılsızdır. Ben kimseyi dolandırmadım. Ben bir şirket kurmuştum, ve şirketim hacklendi. E-ticaret yaparak ticaret hayatıma bu şekilde başladım. İlk kuruluş amacımız e ticaret yapmaktı. E-ticaretle uğraştığım için kripto para dikkatimi çekti. Sonrasında sosyal çevrem sayesinde kazanç elde edeceğimi gördüm ve şirketi bu yöne çevirdim. Bünyeme kattığım yazılımcılarla mobil işlemlere başladım. Kripto para borsası kurmak için tüm hayatım dijital dünyayla iç içe girdi. Rakip şirketlere de baktığımda eksik olduklarını farkettim ve bu alanda büyümeye karar verdim. Şirketimdeki yazılımcılarla birlikte yazılımcı şirkette yaptığım satın alma sözleşmesini sunuyorum. 14.09.2017 de Şişli’de bir coin şirketi 100 bin lira ödenmiş sermaye ile kurdum. İstanbul Ticaret Odası’ndan aldığım belgemi de sunuyorum. Thodex sitesine giren kullanıcılara aydınlatma metni sunuluyordu. Siteye üye olan kişilerin kimlik bilgileri ve istenilen görselle birlikte kişinin doğru kişimi olduğunu belirleniyordu. Sitenin alım satımı sitenin arka planındaki sistemden yapılıyordu. Kullanıcılar satın alma ve satma işlem komutu verdiğinde sistem liste sırasına alır ardından her işlemde komisyon parası alırdı” dedi.

Özer savunmasının devamında sitenin arka plandaki departmanlarının nasıl çalıştığını anlattı. Fatih Özer sanıklardan Cem, Ergün ve Can’ın şirket üzerinde karar alma yetkilerinin olmadığını ifade ederek, “Şirket üzerinde alınan tüm kararlar bana aittir. Ablam Serap Özer’in şirkette herhangi bir yetkisi yoktu. Şirketin benden başka yetkilisi yoktur. Thodex’in banka ile olan işlemleri otomatik olarak yapılıyordu. Şirket üzerinde yapılan işlemleri bankalara excel tablosu şekilde her hafta kendim kontrol ederek gönderiyordum. Güvenlik açığı olmaması için bunu sadece ben yapıyordum. Çalışanlarımın 2 senedir tutuklu olması hukuk sistemimizde kara bir leke olarak hatırlanmasını istiyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x