Borsanın yeni oyuncusundan 300 milyon dolarlık adım

Agrotech yatırımcısında heyecan uyandırıyor. Tarım teknolojileri alanındaki faaliyetleriyle kendini gösteren şirket, yeni yatırım kararını şu ifadelerle açıkladı.

Agrotech şirketi, Türkmenistan’da faaliyet gösteren TURKMEN TELEKOM firmasının Bilgi Sistemleri, Siber Güvenlik ve Dijital Güvenlik modernizasyonu, yeni ekipman ve güvenlik yazılımı alım ve kurulum ihalesine katılmaya karar verdi.

Bu çerçevede Şirket ArGe-Sistem Entegratörü iş birimleri ile birlikte, Türkmenistan Devletinin sahip olduğu Türkmen Telekom’un ülke geneli uçtan uca fiber optik kablo dönüşümü projesine ait teknik ve idari ayrıntıların tarafımıza paylaşılması üzerine 2024’yılında başlayacak projenin keşif ve analiz çalışmalarına başlamıştır.

Proje; Türkmenistan genelinde uluslararası internet trafiğini düzenlemek ve ülke halkına en gelişmiş dijital hizmetleri sunmak amacıyla Türkmen Telekom’un telekomünikasyon taşıma ağına ilişkin fiber altyapısının kurulması ile ilgilidir ve hedef Türkmen Telekom’un faaliyetlerinin ve bölge içi telekomünikasyon taşıma ağının kapasitesinin genişletilmesi ve işlerliğinin arttırılmasıdır.

Proje ile birlikte ülke içinde ana hatlardan, son kullanıcı olacak ev ve kurumlara 4.494 Km fiber optik kablo döşenecek olup, kurulacak fiber optik ağı 44 ana istasyona sahip olacaktır. Bu istasyonlardaki alt yapı 96 optik kanallı çalışma kapasitesine, 400 Gbit/s’ye kadar trafik taşıma hızına ve sistem boyunca herhangi bir oranda(kombinasyonda) kullanabilen 120’ye kadar optik kanalı dönüştürme yeteneğine sahip olacaktır. Türkmenistan bu ağ ile birlikte aynı zamanda aşağıda belirtilen diğer ana fiber ağlarına entegre olacaktır.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x