Meşhur yapay zekâ liderinden endişelendiren açıklama: “Biraz korkutucu”

Geçtiğimiz aylarda ChatGPT’nin ana şirketi OpenAI’den kovularak teknoloji dünyasında sansasyon yaratan şirketin CEO’su Sam Altman, yapay zekâ ile ilgili endişelendiren açıklamalar yaptı.

Sam Altman, yapay zekânın insanlık tarihindeki en hızlı teknolojik devrimi ateşleyeceğini ve insanlığın bu kadar çabuk adapte olmak zorunda kalmasına henüz hazırlıklı olunmadığına dikkat çekti.

OpenAI CEO’su, konuyla ilgili düşüncelerini Bill Gates’in perşembe günü yayınlanan “Unconfuse Me” adlı podcast’inin bir bölümünde paylaştı.

Altman konuyla ilgili şunları söyledi:

“Devasa teknolojik değişimlerden geçtik ve insanların yaptığı işlerin büyük bir yüzdesi birkaç nesil içinde değişebilir. Ve bunu gayet iyi özümsemiş gibiyiz. Bunu geçmişin büyük teknolojik devrimlerinde de gördük. Her teknolojik devrim daha da hızlandı ve bu şimdiye kadarki en hızlısı olacak. Potansiyel olarak biraz korkutucu bulduğum şey, toplumun uyum sağlamak zorunda kalacağı ve işgücü piyasasının değişme hızı.”

Altman’ın dikkat çektiği durum ise bir süredir iş piyasasında hissediliyor. 2023’te işten çıkarma yapan veya 2024’te işten çıkarmalar gerçekleştirecek şirketlerin birçoğu, yapay zekâ araçlarının çalışan sayılarını azaltmalarına olanak tanıyacak verimlilikler üretmesini beklediklerini ima etti veya açıkça söyledi.

Altman geçmişte yapay zekâyla ilgili başka endişelerini de paylaşmıştı. Altman, OpenAI’nin ChatGPT üzerinde çalışırken gözden kaçırdığı zor ve karmaşık bir şeyler olabileceğinden endişe duyduğunu söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x